Kiralama sektörü yeniden yapılanıyor

//Kiralama sektörü yeniden yapılanıyor

TL üzerinden kiralama yapılan yeni dönemde filo ve günlük kiralamacılar yeniden yapılanıyor. 2019’da hem kısa hem de uzun dönem araç kiralama sektörleri küçülmeye hazırlanıyor.

Sözleşmelerin TL üzerinden yapılmasını düzenleyen kararname doğrultusunda uzun dönemli araç kiralama sektöründe köklü değişiklikler yaşanıyor. Kredi faizlerinin yüksek oluşu araç maliyetlerini dolayısıyla kira fiyatlarını oldukça yükseltirken özellikle KOBİ’lerin iştahını azalttı. Ancak sermayesi güçlü olanlar bu dönemde de satın alma yerine operasyonel kiralamaya yöneliyor. Bazı firmalar kiralamadan dönen araçları uygun maliyetlerle tekrar kiralama yöntemini uyguluyor.

Bankalarla işbirliği önemli

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici,“Bizler istikrarımızı koruyarak 2019’da oto satışlarında yüzde 25 seviyesindeki satın alma payımızı sürdürmek istiyoruz. Talep halen yüksek. Bu dönemde bankalar, sağlayacakları likidite desteğiyle 30 milyar TL’yi aşkın büyüklüğü olan bir sektörü canlı tutmak için büyük rol oynuyor. Bankalar ve kiralama sektörü temsilcileri şeffaf bir işbirliği çerçevesinde ilerlemeli ve geçici sıkıntıları birlikte aşmalı” dedi.

Kullanım süreleri uzuyor

Kısa dönem araç parkının ise halen 39 bin adetlerde olduğunu belirten Ekici ,”2019’da kısa dönem kiralamada fazla araç yatırımı yapılamayacağı bilinen bir gerçek. Araçları elde tutma süreleri 7-8 aylardan 12 aylara çıkacak. Dolayısıyla 2019’da toplam parkın 33 binler civarında olacağını öngörüyoruz”diye konuştu. Hem kısa hen de uzun dönem kiralamada küçülmeler yaşanması beklenen 2019’un sektörlerin verimliliğe odaklanacağı bir yıl olması bekleniyor.

İkinci el kiralama

LeasePlan, Türkiye pazarındaki talebi görerek kiralamadan dönen araçların yeniden kiralanması operasyonuna başladı.LeasePlan’ın sunduğu avantajlı ikinci el kiralama seçenekleri minimum 12 aydan başlayarak, işletmelerin ve bireylerin araç ve operasyonel ihtiyaçlarına göre şekillenebiliyor. Marka, ikinci el araçların satışını gerçekleştirdiği CarNext.com ve CarNext showroomlarındaki otomobillere de kiralama opsiyonu sunacak. LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “İkinci el araçların yeniden kiralanmasına yönelik eğilim her geçen gün artıyor.Şu ana kadar 2 binin üzerinde otomobili bu yöntemle kiraladık” dedi. Oktay, ikinci el araçların bağımsız ekspertizler tarafından kapsamlı şekilde incelendikten sonra gerekli onarım ve temizlik işlerinin titizlikle yapıldığını sözlerine ekledi.

By |2019-01-18T19:29:10+00:00Kasım 26th, 2018|Uncategorized|1 Comment

One Comment

  1. Mr WordPress 18 Haziran 2010 at 20:51 - Reply

    Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

Leave A Comment